יום שני, 30 בדצמבר 2013

היתרונות הטמונים בהפרעות הקשב והריכוז


כולם נוטים להתמקד בחסרונות הנעוצים בהפרעות קשב וריכוז, ואינם מודעים לעובדה שקיימות גם יתרונות. למעשה, לא מעט מדענים, מלחינים, פוליטיקאים, אנשי רוח וחקר שינו את פני ההיסטוריה, ככל הנראה, בזכות הפרעות הקשב שלהם. על מנת שהתכונות הללו אכן יהוו יתרון יש צורך ללמוד כיצד לנצל אותן באופן יעיל, ולהביאן לידי ביטוי. נציין כאן מספר יתרונות מרכזיים האופייניים לבעלי הפרעות קשב וריכוז.


ספונטניות, חשיבה מופשטת ויצירתיות

רבים מהלוקים בהפרעות קשב וריכוז מתאפיינים בחשיבה מופשטת וביצירתיות רבה. לא אחת הם מגיעים להישגים גבוהים ואף להערכה ציבורית, כשההשערה המקובלת היא שהאדם בעל הפרעות קשב וריכוז מוצף במידע אשר זורם אליו מכל עבר, כשהדבר מוביל לסידור המידע בזיכרון באופן שונה מאשר אדם חסר לקות, ומוביל ליצירת הקשרים פחות שכיחים בין כל אותם חלקי מידע. המחקרים אף מראים כי במהלך הניסיון שלהם לפתור בעיה, קיימת אצלם נטייה לאיבוד הריכוז הרבה מעבר לרגיל, כשקטיעת המחשבה הספונטנית עשויה להובילם להמשגתה באור שונה. התכונות הללו הן בין הגורמים המובילים את בעלי הפרעות קשב וריכוז אל החשיבה המופשטת והיצירתיות.

חוש הומור

הומור הינה תכונה נוספת המאפיינת את הלוקים בהפרעות קשב וריכוז. הומור נובע לא פעם מראיית הדברים המוכרים באור חדש. היכולת להציג דברים בנקודת מבט חדשה ובלתי צפויה הופכת אותם לעיתים קרובות  לליצני הכיתה. השערה נוספת היא שחוש הומור נובע מהצורך של הלוקים בהפרעות קשב וריכוז לקחת דברים בקלות, לאור הכישלונות המצטברים שלהם בתחומים אחרים, כשחוש ההומור מהווה למעשה מעין מנגנון פיצוי. וופי גולדברג, ג"ים קארי, אברי גלעד ורובין וויליאמס הינם דוגמה קלאסית לבדרנים מן השורה הראשונה, שהיצירתיות הבולטת אצלם קשורה גם להיותם לוקים בקשב וריכוז.

אנרגטיות רבה

בקרב אנשים הלוקים בהפרעות קשב המלוות בהיפראקטיביות קיימת אנרגיה רבה, העשויה להיות מתועלת אל עבר מטרות חיוביות. האנרגטיות עלולה אמנם להפריע, ולהוות להם למכשול בנסיבות בהן נדרשים לבצע משימה שאינה מעניינת אותם, אך במצבים בהם הם מאותגרים, אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז עשויים לעבוד שעות ממושכות, ומתוך תחושה של סיפוק רב. התכונות הללו נדרשות לעתים קרובות בעסקים, בספורט ובתחומים נוספים, ואכן אנשים רבים עשו ועושים חיל בתחומים הללו.

היפר פוקוס והתמקדות יתר

אמנם נהוג לייחס את הפרעות קשב וריכוז עם או ללא מרכיב ההיפראקטיביות את החוסר בריכוז והחוסר בקשב, אך כשהלוקים בהפרעות קשב עוסקים בעניין מאתגר והם מוצאים בו עניין רב, עד כמה שהדבר מפתיע, הגירויים הסביבתיים החיצוניים כמעט ולא יסיחו את דעתם, ויש להם את היכולת להגיע אל רמת ריכוז גבוהה מאוד, ולהתמקד בעניין המרתק אותם באופן חריג ולפרקי זמן ממושכים במיוחד. ההנעה ומיקוד המטרה בשילוב של האנרגטיות הרבה הטמונה בהם, מובילה את בעלי הפרעות קשב וריכוז אל עבר הישגים מרשימים במיוחד במגוון תחומים.

התלהבות, ספונטניות ונטילת סיכונים

האימפולסיביות המאפיינת חלק מהלוקים בהפרעות קשב וריכוז נחשבת בדרך כלל לתכונה שלילית. יחד עם זאת, במקרים מסוימים עשויה האימפולסיביות לדחוף ולהוביל את הלוקים בה אל עבר יוזמות חדשות, רכישת ידע בנושאים בלתי מוכרים, יצירת קשרים עם אוכלוסיות מגוונות של אנשים וגילוי חוויות חדשות, אליהן לא היו מגיעים אלמלא האימפולסיביות הנטועה בהם. הקושי שלהם להעריך סכנות ולהימנע מהתנהגות בלתי רצונית בשילוב של היעדר עכבות, עלולה להוביל להתפתחויות מסוכנות ובלתי אחראיות, אך מנגד, במידה והנטייה ליטול סיכונים נעשית באופן מבוקר ומחושב, היא עשויה להיות מועילה מאוד בתחומים רבים כגון יזמות, מסחר ועסקים, צבא וביטחון וכדומה.תגובה 1:

  1. תודה רבה על המידע.
    אני חושב שאפשר למצוא יתרונות רבים להפרעות קשב וריכוז אך זה משהו שצריך לאבחן. אבחון דידקטי יכול מאוד לעזור על מנת לנצל את היתרונות הללו בצורה טובה ביותר. לדוגמא כמו שכתבת על התלהבות, ספונטניות ולקיחת סיכונים, אם ניקח ילד לא מאובחן (בעל הפרעות קשב וריכוז) נגדיר אותו כילד מופרע, חסר אחריות ושובב. לעומת זאת אדם בעל הפרעות קשב וריכוז ניתן לכוון לכיוונים טובים יותר כאשר מדובר בספונטניות והתלהבות יתר.

    השבמחק